De Keuken Kampioen Divisie staat voor een razend spannende ontknoping van de 1e periode. Vanavond rond tien uur ’s avonds is bekend welke ploeg zich aan het eind van het seizoen mag melden voor de Keuken Kampioen Play-Offs. NAC Breda staat er het best voor, maar SC Cambuur, De Graafschap en zelfs Excelsior maken in meer of mindere mate ook kans op het bronzen schild.
NAC Breda verzamelde in de eerste weken van de competitie de meeste punten. Wat betreft de gemaakte goals horen de Brabanders nog niet bij de top (14 treffers, 8 ploegen waren tot dusver vaker trefzeker), maar de verdediging van de ploeg van trainer Ruud Brood staat als een huis. Alleen De Graafschap (4) incasseerde dit seizoen minder doelpunten dan NAC (5). Aanvallend hebben de Bredanaars pech gehad, want geen ploeg raakte zo vaak paal of lat (7 keer), maar als zij geen misstap begaan tegen N.E.C., kroont NAC zich vrijdag tot kampioen van de eerste periode.
Bij SC Cambuur valt daarentegen het aanvalsspel op. De formatie van trainer Henk de Jong kwam twintig keer tot scoren en dat is het op één na hoogste aantal voor alle ploegen. Kijkend naar de kwaliteit van de kansen die de Friezen creëerden, blijkt dat niet meer dan logisch te zijn. Geen ploeg noteerde immers zo’n hoge ‘Expected Goals’ waarde als Cambuur (19,3). Verder kreeg de club de minste schoten tegen (76). In de laatste vijf wedstrijden waren de Leeuwarders de enigen die alle duels hebben gewonnen.
In het klassement wat betreft doelpogingen tegen worden de Friezen direct gevolgd door De Graafschap (88 schoten tegen). De Superboeren incasseerden tot dusver minder tegentreffers (4) en hebben met Hidde Jurjus de doelman met het hoogste reddingpercentage van alle keepers (87,9% – minstens 2 duels gespeeld). Aanvallend lukt het de ploeg van trainer Mike Snoei ook steeds beter om gevaarlijk te worden, want alleen Jong Ajax (263) en SC Cambuur (218) kwamen tot meer balcontacten in het strafschopgebied van de tegenstander dan De Achterhoekers (197).
Ook van Excelsior gaat veel dreiging uit dit seizoen. De ploeg van trainer Ricardo Moniz loste tot dusver meer schoten dan ieder ander team in de competitie (143) en is na Jong Ajax en SC Cambuur dan de meest scorende ploeg. De Kralingers slagen er dit seizoen regelmatig in om hoog druk te zetten, want zij kwamen tot de meeste balheroveringen in het meest aanvallende derde van het veld dit seizoen (44) en noteerden na Jong FC Utrecht het hoogste percentage wat betreft succesvolle persoonlijke duels (53,6%). De kans dat Excelsior er aan het eind van de avond met de periode vandoor gaat lijkt vooral een theoretische, maar de goede start van de Rotterdammers smaakt naar meer.
Statistisch gezien hebben alle gegadigden dus wel een reden waarom de eerste periodetitel terecht kan worden behaald. Nu is het afwachten welke ploeg het hoofd het best koel weet te houden.